piątek, 22 czerwca 2018

Witamina A i jej pochodne - pogromcy trądziku i zmarszczek!

Najpierw kilka słów wyjaśnienia: czym właściwie jest wit. A?




Termin witamina A to ogólna nazwa kilku substancji, w tym  retinolu (czysta forma wit. A)  i innych jej pochodnych, czyli retinoidów.  Należą do nich:
✔ retinoidy I generacji: retinol, aldehyd retinowy (retinal) oraz kwas retinowy (w 3 formach - tretinoina, izotretinoina, alitretinoina) - są to naturalne substancje o najsilniejszym działaniu
✔retinody II generacji (syntetyczne, zbliżone budową do naturalnych): np. acytretyna, etretinat
– retinoidy III generacji (syntetyczne, odbiegające budową od naturalnych):  adapalen, tazaroten i beksaroten

Ze względu na efekty fizjologiczne, jakie wywołują retinoidy, są one uznawane za jedną z najskuteczniejszych metod walki z trądzikiem i starzeniem skóry.

O tym, że retinoidy I generacji dają rewelacyjne efekty w walce z trądzikiem pospolitym wiem nie tylko z książek i publikacji naukowych, ale przede wszystkim z własnego doświadczenia! 8 lat temu długo musiałam szukać pomocy u dermatologów, którzy przepisywali mi głównie antybiotyki i mazidła, w których nie było nawet śladu retinoidów. Dlaczego? Nie wiem. Na szczęście wreszcie trafiłam w ręce lekarza, który znał się na rzeczy i w ten sposób odkryłam Izotrexin, żel z izotretinoiną, który z powodzeniem stosowałam przez kilka lat w kilkumiesięcznych kuracjach. 

Pewnie dziwicie się, dlaczego napisałam "przez kilka lat" skoro jest tak skuteczną substancją. Tu muszę was zmartwić - trądzik dotyka nie tylko osoby w wieku nastoletnim, natomiast coraz częściej jest problemem osób dorosłych (Acne Tarda) i niestety często nie ma na to rady. O ile trądzik młodzieńczy da się raz na zawsze wyleczyć, o tyle skóra ze skłonnością do trądziku dorosłych musi być stale, systematycznie pielęgnowana pod tym kątem.

Jednak uwierzcie, że da się przejąć nad nią kontrolę, właśnie za pomocą retinoidów. Jako posiadaczka skóry mieszanej ze skłonnością do trądziku POTWIERDZAM!

Retinoidy skutecznie przyspieszają złuszczanie martwego naskórka, dzięki czemu odtykają gruczoły łojowe, zapobiegając tworzeniu się czopu łojowego. Z czasem usuwają dojrzałe zaskórniki,  hamują powstawanie nowych oraz regulują łojotok. Redukują też istniejące zmiany zapalne.

Dlaczego retinoidy są również jednym z najskuteczniejszych środków w walce ze zmarszczkami i innymi objawami starzenia?  Dlatego, że działają silnie antyoksydacyjnie, mają ogromny wpływ m.in. na odnowę i różnicowanie komórek naskórka i  modulację funkcji melanocytów odpowiedzialnych za plamy starcze. Co za tym idzie - za pomocą retinoidów możemy znacznie spowolnić procesy starzenia, pozbyć się przebarwień o różnej etiologii, a także spłycić już istniejące zmarszczki poprzez pobudzanie produkcji kolagenu i elastyny. Retinoidy zabezpieczają również powstały już kolagen przed degradacją, przez co skóra zachowuje elastyczność i jędrność na dłużej.

O ile Izotrexin zawierający najskuteczniejszą formę retinoidów izotretinoinę jest lekiem wydawanym na receptę, to niedawno do aptek weszły nowe produkty będące wyrobem medycznym (!): MediqSkin i MediqSkin Plus, które również zawierają w składzie kwas retinowy, a ten drugi także antybiotyk klindamycynę, co jest ważne przy pielęgnacji skóry trądzikowej.

Pamiętajcie o tym jak niezwykle ważna jest forma witaminy A w składzie kosmetyku. Czysty retinol jest drogi, więc nie dziwcie się, że dobry krem z retinolem też będzie drogi. Nie łudźcie się, Retimax 1500 nie ma nic wspólnego z czystym retinolem. Zastosowano tam najtańszą i najsłabiej działającą formę wit. A, czyli palmitynian retinylu, który nie wykazuje działania przeciwzmarszczkowego. Owszem, jest on przekształcany w skórze w retinol i kwas retinowy, ale straty w tym procesie są ogromne, a po drugie stężenie tego retinolu jest znikome.
To samo się tyczy tanich drogeryjnych kremów. Pamiętajcie, że oprócz składu liczy się stężenie. Żeby stosowanie retinolu miało sens, musi ono wynosić ok. 0,1% , a tego nie znajdziecie w tanim kremie.

Podsumowując, retinoidy są rewelacyjną bronią w walce z trądzikiem i starzeniem skóry, ale pod warunkiem, że wiemy jak się z nimi obchodzić.

Retinol oraz inne formy witaminy A potrafią mocno podrażnić skórę, co często zniechęca was do jego stosowania. Jednak podrażnienia najczęściej wynikają właśnie z nieumiejętnego stosowania tejże substancji. Żeby tego uniknąć, wystarczy obserwować skórę i pilnować kilku zasad.

Po pierwsze retinoidy uwrażliwiają skórę na działanie słońca, dlatego ZAWSZE podczas stosowania preparatów z retinolem chronimy przed nim skórę. Należy unikać opalania, solarium i koniecznie stosować filtry przeciwsłoneczne SPF50+. W ten sposób unikniemy możliwych przebarwień i poparzeń. TAK, retinol MOŻNA STOSOWAĆ LATEM.

Po drugie należy pamiętać o nawilżaniu i skóry, bo retinoidy praktycznie zawsze ją wysuszają.

Po trzecie retinoidów nie należy "mieszać" z niektórymi substancjami, takimi jak np. mocno drażniące kwasy.

Ważne jest też, aby przyzwyczaić skórę do retinolu poprzez stosowanie preparatów o jego wysokich stężeniach nie częściej niż 1 raz na 2 dni, początkowo nawet rzadziej.

Na koniec podaję wam przykładowe schematy pielęgnacyjne z retinolem/retinoidami w przypadku skłonności do trądziku/niedoskonłości oraz w przypadku starzenia i profilaktyki przeciwstarzeniowej. Schematy różnią się przede wszystkim głównym preparatem z retinolem, który w przypadku trądziku powinien zawierać też antybiotyk i być ukierunkowanym leczniczo, bez dodatkowych substancji przeciwstarzeniowych.

TRĄDZIK
Rano:
- mycie olejkami np. Bioderma Atoderm
- tonik/płyn micelarny (bez alkoholu!)
- krem z filtrem SPF50+, np. LRP Anthelios Ultralekki Fluid (bezbarwny) lub Vichy Capital Soleil Emulsja matująca SPF50

Wieczór:
- mycie i tonizacja jak wyżej
- Izotrexin lub MediqSkin Plus na partie twarzy objęte trądzikiem
- serum nawilżające np. Phyris Hyaluron Serum lub La Roche Posay Hydraphase Serum

*dodatkowo polecam :
- raz w tygodniu peeling enzymatyczny (np. Sylveco) i maska nawilżająca (ja uwielbiam Phyris Hyaluron Mask i maski firm azjatyckich, np. Dr G. lub Skin79)



STARZENIE / PROFILAKTYKA ANTY-AGING 

Rano:
- mycie olejkami np. Bioderma Atoderm
- tonik/płyn micelarny (bez alkoholu!)
- serum nawilżające np. Phyris Hyaluron Serum
- krem z filtrem SPF50+, np. LRP Anthelios Ultralekki Fluid (bezbarwny) lub Vichy Capital Soleil Emulsja matująca SPF50

Wieczór:
- mycie i tonizacja jak wyżej
- serum LIQ CR (najpierw co 3 lub 4 dni w zależności od reakcji skóry, po miesiącu co 2 dni)
- w te wieczory, w których mamy przerwę od LIQ CR stosujemy mocno nawilżające i kojące kremy, np. Phyris Beauty Sleep, Arkana Lactobionic 10%, a 2 razy w tygodniu warto też zastosować preparat Natinuel Poli Soft z 50% kwasami PHA, które silnie nawilżą skórę

* dodatkowo:
- raz w tygodniu maska silnie łagodząca i nawilżająca, np Phyris Anti Stress Mask lub inna maska do skóry wrażliwej

UWAGA! Latem zamiast LIQ CR używamy mniejszych stężeń retinolu! Ja polecam moje niezawodne kosmetyki Phyris z serii RETINOL TRIPLE A, na których pracuję w moim gabinecie kosmetycznym. Są skuteczne i przede wszystkim bezpieczne.

Pamiętajcie jednak, że nawet najlepiej dobrana pielęgnacja domowa NIE ZASTĄPI ZABIEGÓW GABINETOWYCH. Traktujcie ją jako idealny sposób na podtrzymanie efektów ukierunkowanych na wasze potrzeby zabiegów kosmetycznych, które o wiele bardziej intensywnie stymulują skórę do bioodnowy.




Zapraszam do mojego gabinetu na zabiegi!








* Podkreślam, że tym poście jest mowa o retinoidach do stosowania miejscowego, tj. NA SKÓRĘ. Nie mówię tu o retinoidach doustnych! Preparaty zawierające znaczące dawki retinoidów to LEKI, mogące powodować wiele poważnych skutków ubocznych dla ogólnego zdrowia i muszą być przyjmowane bezwzględnie pod ścisłą kontrolą lekarza!
** Post NIE powstał we współpracy z żadną marką kosmetyczną, wszystkie wymienione produkty znalazły się tu z mojego szczerego polecenia.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz